Archiwum miesiąca: wrzesień 2024

Spacer z adrenaliną po Łazienkach Królewskich

Spacer z adrenaliną po Łazienkach Królewskich z przewodnikiem

Zapraszamy na spacer z adrenaliną po Łazienkach Królewskich. Na spacerze tym skupimy się na mniej znanych miejscach Łazienek, w tym takich, do których większość zwiedzających nigdy nie dociera, gdyż często nawet nie wiedzą o ich istnieniu. Opowiemy o ich tajemnicach i sekretach. Nasz spacer po Łazienkach Królewskich zapewnia moc wrażeń! Nie zabraknie również humoru.

Na spacerze tym dowiecie się m.in.:
– Kto obciął głowę swojej ukochanej?
– Gdzie w Łazienkach ucztowały kiedyś wampiry?
– Na którym budynku znajdują się wole czaszki?
– Jakie niebezpieczne zwierzęta żyją w Łazienkach?
– Kto zginął w parku w 1262 roku?
– Co Łazienki mają wspólnego z uwięzieniem marszałka Piłsudskiego?
– Dlaczego w chwili śmierci zatrzymują się zegary?
– Jak okopy Lubomirskiego miały chronić Warszawę przed dżumą?
– Gdzie mieszkał zamordowany prezydent Polski?
– Jaki sekret skrywała Stara Oranżeria?
– i wiele więcej….

Cena: co łaska (płatne na końcu spaceru).
SPACER Z ZAPISAMI.
Spacer poprowadzi Aleksander Łamek.

Terminy spaceru:
Niedziela 26 stycznia 2025 r. godz. 14:30. Zapisy na spacer przyjmujemy na stronie: https://app.evenea.pl/event/lazienkiadrenalina11/

Zbiórka przy alejach Ujazdowskich przy wejściu do Łazienek Królewskich znajdującym się najbliżej Ogrodu Botanicznego, tam gdzie jest herbaciarnia. Spotykamy się przed wejściem do herbaciarni. Miejsce zbiórki pokazuje mapka: https://goo.gl/maps/yWeJ6fWCz5zpe9Zr5
Spacer po Łazienkach Królewskich trwa 80-90 minut i kończy się przy dawnej Powozowni. Do Łazienek nie wolno wprowadzać zwierząt.

W razie spóźnienia się na spacer, można nas znaleźć, korzystając z poniższej mapki pokazującej trasę pierwszej części naszego spaceru:

Warszawa kiedyś i dziś

Warszawa kiedyś i dziś

Oto zdjęcie z Powstania Warszawskiego, prezentujące rynek Starego Miasta w trakcie powstania oraz obecnie. Kolorowe zdjęcie z 1944 roku wykonała kapral Armii Krajowej Ewa Faryaszewska, która zmarła w wyniku ran odniesionych w powstaniu 28 sierpnia.

Kolejne zdjęcie z powstania już wkrótce. A my oczywiście zapraszamy na nasze spacery z przewodnikiem po Warszawie.

Warszawa kiedyś i dziś

Legenda o metrze w Warszawie

Legenda o warszawskim metrze

Oto nasza autorska Legenda o powstaniu warszawskiego metra.

Pewnego razu w Warszawie rozeszła się plotka, że ktoś w swoim ogródku znalazł bryłkę szczerego złota i wkrótce w mieście wybuchła prawdziwa gorączka złota. Tysiące warszawiaków ruszyło z łopatami na poszukania złotego skarbu. Zaczęli kopać gdzie się tylko dało: w ogródkach, na trawnikach i w parkach. Władze miasta widząc, jak wielkie spustoszenie czynią poszukiwacze, natychmiast zakazały tego procederu. Jednak łowcy skarbów nie dawali za wygraną. Uznali, że skoro nie mogą kopać na powierzchni, to będą kopać pod ziemią. Uzgodnili, że będą wszyscy razem kopać tunele pod miastem, a znalezionym złotem podzielą się po równo.

Pierwszy tunel zaczęto kopać w samym centrum, tam gdzie obecnie krzyżują się ulice Marszałkowska i Aleje Jerozolimskie. Podekscytowani mieszkańcy zaczęli kopać w kierunku Mokotowa, a następnie aż do Ursynowa. Gdy jednak tunel sięgał już granic lasu Kabackiego, a nic nie znaleziono, uznano, że nie ma sensu dalej kopać w tym kierunku. Wtedy ruszono z kopaniem w przeciwną stronę na Żoliborz. I tak dokopano się aż do Młocin. Jednak i tam żadnego złota nie odkryto.

Zniechęceni warszawiacy postanowili dać spokój z dalszymi poszukiwaniami, a władze miasta zaczęły się zastanawiać, co zrobić z liczącym blisko 23 km tunelem. Wkrótce zebrała się mądra rada miejska i zdecydowała, że powstanie tam podziemna kolej, zwana metrem. Tak też uczyniono.

Minęły lata, a dawni poszukiwacze złota zaczęli żałować, że tak szybko zrezygnowali z dalszego kopania. W końcu uznali, że poszukiwania trzeba wznowić. Postanowili kopać głębiej i tym razem na zachód i wschód. Ponownie kopanie ruszyło w centrum Warszawy, kilkanaście metrów pod pierwszą linią metra. Szybko zaczęto kopać tunel w kierunku Woli i Bemowa. Gdy tam nic nie znaleziono, rozpoczęto kopanie w kierunku Pragi, a potem na Targówek. Niestety znowu nic nie znaleziono. I poszukiwacze po raz kolejny dali za wygraną.

Tymczasem władze nie namyślając się długo zdecydowały, że w drugim tunelu zostanie uruchomiona kolejna linia metra.

Nie upłynęło dużo czasu od jej uruchomienia, jak gruchnęła wieść, że jednak ktoś znalazł złoto na Gocławiu. Poszukiwacze z z nowym zapałem zaczęli kopać tunel pod tą częścią miasta.

Od razu też zastrzegli, że jeśli i tam złota nie znajdą, to nie zamierzają się więcej poddawać, tylko wykopią tunele wokół całej Warszawy. Będą kopać tak długo, aż złoto znajdą, a wtedy Warszawa stanie się najbogatszym miastem świata. Nikt nie ma wątpliwości, że tak się w końcu stanie.

A puki co Warszawiacy mogą cieszyć się dwiema liniami metra.

Legendę stworzył i dla potomnych spisał Aleksander Łamek.

A ja zapraszam Was na mój rodzinny spacer z legendami warszawskimi i prezentami dla dzieci oraz do lektury mojej książki pt. „Najpiękniejsze legendy świata. Tom I”

PS. Kolejne współczesne legendy już wkrótce.

Straszny spacer po Starówce

Straszny spacer po Starówce z przewodnikiem  Warszawa

Zapraszamy na Straszny spacer po warszawskim Starym Mieście. Usłyszycie na nim przerażające historie, legendy i anegdoty, od których włosy jeżą się na głowie.

A oto czego dowiecie się na tym spacerze:
– Gdzie znajdowało się kiedyś prosektorium dla wiślanych topielców?
– Jaka jest najstraszniejsza wersja legendy o bazyliszku?
– Poznacie historię gilotyny.
– Która wieża stała się więzieniem?
– Czym były teatry anatomiczne?
– Jakie makabryczne formy leczenia stosowano kiedyś w Warszawie?
– O czym można było przeczytać w bestiariuszach?
– Jak Tata Tasiemka został warszawskim Alem Caponem?
– Kto był rozrywany przez konie na cztery strony świata?
– Dlaczego księżna Anna przez 5 miesięcy nie chciała dopuścić do pogrzebu brata?
– Gdzie dokonano zamachu na polskiego króla?
– Jak z płyt nagrobnych zrobiono chodnik?
– I wiele więcej…

Cena: co łaska (płatne na końcu spaceru).
SPACER Z ZAPISAMI.
Spacer poprowadzi Aleksander Łamek.

Terminy spaceru:
Niedziela 19 stycznia 2025 r. godz. 14:00. Zapisy przyjmujemy na stronie https://app.evenea.pl/event/staremiastospacer16/

Zbiórka na Placu Zamkowym przed bramą Zamku Królewskiego. Miejsce zbiórki pokazuje mapka: https://goo.gl/maps/TLGdJfHHpgu
Spacer potrwa 80-90 minut i zakończy się przed Bazyliką Archikatedralną.

W razie spóźnienia się na spacer, można nas znaleźć, korzystając z poniższej mapki pokazującej trasę pierwszej części naszego spaceru:

starowka spacer